Ughy Anita - ólomüveg - Tiffany
>>

MagamrólAz üvegGaléria, ólomüvegGaléria, TiffanyÁrakKapcsolat

 

Üvegmûvesség története

Üvegmûvészet

Tiffany - ólomüvegezés

 

Az üveg:

 

Mesterséges, amorf, nem kristályos anyag, általában átlátszó, de gyakran áttetsző vagy átlátszatlan, olvasztott állapotából átmenet nélkül szilárduló - ekkor szilárd testek tulajdonságaival rendelkező - ún. szilikát. Szerkezetének legfontosabb összetevői a szilícium és az oxigén (szilícium-dioxid; kovasav). 1500 C-ra felhevítve, olvadt masszát kapunk.

Tartalmaz továbbá fizikai tulajdonságait meghatározó fémeket, leggyakrabban nátriumot, káliumot, kalciumot, ólmot, magnéziumot, báriumot. A hőálló üveg boroxidot is tartalmaz, a kristályüvegben pedig ólom van. De lássuk csak részletesebben:

Főbb fajtái és felhasználási területei:

  • kalcium-nátrium (mész-nátron) üveg főként tábla- és öblösüvegként ismerjük (ez utóbbinak legközönségesebb fajtája a sok vas- és alumínium-oxidot tartalmazó palacküveg)
  • kalcium-kálium (káli) üveg finomabb üvegfajta, háztartási szervizek, csiszolt üvegtárgyak, laboratóriumi eszközök készülnek belőle
  • ólom-(kristály-) üveg kitűnő minőségű üveganyag, finom, csiszolt használati üvegek, sugárvédelmi, optikai tárgyak alapanyaga
  • bórszilikát üveg hőálló háztartási, műszaki, laboratóriumi üvegtárgyak készítésére alkalmas anyag

Az üveg előállítása

Lényegében az üveg készítésének módja a kezdetektől máig ugyanaz maradt, csak a technika fejlődött, és a nyersanyagok finomodtak.

A különféle üvegfajták a nyersanyagok különféle keverékét igénylik. Az öntöttüveg köztük a legismertebb, amely kvarchomokból, szódából, szulfátból és mészkőből készül.

Az üvegtáblákat formában készítik. Az üvegkeverék kvarchomokból, mészkőből és szódából áll, valamint timföldből és tisztító anyagokból. Az olvasztást 1500 °C-on végzik, a masszát azonban kb. 1200 °C-ra lehutik a további feldolgozás számára.

Az iparművészeti munkák számára alkalmasak az úgynevezett antik üvegek. Ezek átlátszó, színes, fújt üvegek. Különlegesek köztük az opalizálók, szétfolyó színsávokkal, melyek fényáteresztők, noha nem átlátszók. Ezek különlegesen alkalmasak világítótestek előállítására. Ezeket a színes üvegeket általában kovasavból, szódából, mészkőből, bóraxból és különféle fém-oxidokból készülnek. A fém-oxidok adják az üveg színét.

Üvegféleségek

A dísztárgy értékét, árát a felhasznált üvegféleségek fajtája is meghatározza. A színes üvegek különböző fémoxidok segítségével anyagukban színezettek. A meleg színek a vörös, a narancs és a sárga leginkább arany-, szelén- , kadmium- vegyületekkel állíthatók elő, ezért drágák !

Antik üveg:

A középkorban használt kezdetleges üvegek mintájára készűlnek , kézi fúvásos technikával. A folyékony üveget fúvúcsővel henger alakúra formázzák, majd szétterpesztik, és visszamelegítés közben szétterítik , sík felűletté " vasalják "l Az üveglapok felülete kb. 3 mm, felülete egyenetlen . (ezért nehéz vele dolgozni, könnyen reped, és nem ott törik, ahol az üvegműves szeretné ) Színezésük még az olvadék anyagában történik, így a vastagabb rétegekben ugyanabból a színezőanyagból több kerül, mint a vékonyabba, ezáltal egy lapon belül különleges tónusdifferenciák jöhetnek létre. Néhány ezer színárnyalat lehetséges. Jellegzetességük, hogy áttetszőek, különlegességük pedig a kézi eljárás során az anyagba kisebb nagyobb hólyagok, zárványok, húzalok keletkeznek, minden más üvegtől megkülönböztethetőek. Esztétikai és anyagi értékük igen magas.

Katedrál üvegek:

Nem azonosak a köztudatban ezen a néven ismert gépi előállítású termékekkel. Az eredeti katedrál üvegek kézi hengerléssel készűlnek, úgy hogy az olvadt üveget öntőasztalon tömör fémhengerrel "mángorolják". Az így kapott sík tábla egyik oldala sima, míg a másik lehet különféle struktúrájú (rusztikus, zsinor mintás, gránit hatású stb.) Lényegük, hogy a felületi struktúra nem ismétlődik szabályosan . Ezek az üvegek transzparensek, egyszínűek, nagyon egyenletesen színezettek. Értékük igen magas.

Opaleszcens üvegek:

Kézi megmunkálással, öntéssel és hengereléssel készűlnek. Alapszínűk fehér, opál, vagy rózsaszínű, ehhez még folyékony állapotban további két-három színt kevernek. Igy jön létre, a jellegzetes márványos felület, melyből lehetetlen kétszer ugyanazt a színmezőt előállítani. Különlegességük az opálos, tejszerű csillogó felület, mely alig alig átlátszó, mégis fényáteresztő.Igen magas esztétikai és anyagi értékük van.

Coloreszcens üvegek:

Márványos hatást keltenek, kézi hengerléssel gyártott üvegek, melyek előállításakor a hengerelést megelőzően az alapolvadékhoz különféle más színes üvegolvadékot adagolnak, így alakul ki a jellemző, márványos hatása. Sokféle színben, színkombinációban kaphatóak. Értékük áruk, igen magas.

Irizáló üvegek:

Opaleszcens és katedrál üvegek gyártásakor még egy kiegészítő technológia közbevetésével előállított üvegféleség. A még forró üveg felületére fémoxid réteget visznek fel, mely a kész terméknek ellenfényben gyöngyház szerű csillogást biztosít.

Ornament üvegek:

Ezeket szokták helytelenűl katedrál üvegnek nevezni. Gyártásuk automata, gépi hengerléssel történik, strukturált oldaluk mintázata számtalan változatban előállítható, de egy üveglapon belül szabályosan ismétlődik. A gyártási módszer előnye, hogy gazdaságos, hátránya hogy a színválasztás korlátozott. A termék művészi értéke és árfekvése alacsony.

Gépi húzott antik üveg:

Az eredeti antik üveg utánzata , előállításuk autamat gépsoron táblaüveg húzással történik. A termékből hiányoznak az antik üvegre jellemző hólyagok, Művészi vonatkozásban megközelítik az antik üvegeket, áruk viszont jóval alacsonyabb.

Dichroic üvegek:

Az amerikai űrtechnikában kikísérletezett bonyolult és költséges gyártási módszerrel előállított üvegek. Különlegességük, hogy egy üveglapon minimálisan három színt érzékelhetünk, azaz más színű az üveg, ha visszaveri a fényt, más áteresztett fényben, és megint más 45 fokban elfordítva. Kisméretű lapokban gyárthatóak, és rendkívűl drágák.

Üvegkövek:

A féldrágakővekre emlékeztető, különböző színű, transzparens, vagy nem áttetsző üvegcseppek, melyek a legkülönbözőbb formákban kaphatóak.